O zaletach budownictwa niskoenergetycznego i inteligentnego zarządzania budynkiem a także o funkcjonalności urządzeń odnawialnych źródeł energii traktowała pierwsza konferencja naukowa Klastra Technologii Niskoenergetycznych (KTN) pt. „Budynki Pełne Energii – budownictwo niskoenergetyczne”.
Konferencja naukowa połączona z wystawą branżową odnawialnych źródeł energii i budownictwa niskoenergetycznego odbyła się 22 maja br. w konińskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Morzysławiu. Jak podkreśla Dariusz Kałużny Manager Klastra „namacalne korzyści budownictwa niskoenergetycznego to przede wszystkim oszczędność zużycia energii. Szacuje się, iż budowanie w standardzie energooszczędnym pozwala obniżyć koszty eksploatacji od 20 do 60 % w zależności od zastosowanego rozwiązania. Zatem – warto o tym rozmawiać tym bardziej, że koszty energii elektrycznej i cieplnej są coraz wyższe” .
Otwarcia konferencji dokonał prof. nadzw. dr hab. Mirosław Pawlak, JM Rektor PWSZ w Koninie. Jako pierwszy, tematykę budownictwa niskoenergetycznego w aspekcie uregulowań prawnych i kierunków rozwoju podjął dr inż. Szymon Firląg, który na co dzień zajmuje się energooszczędnością w Fundacji Poszanowania Energii i Narodowej Agencji Poszanowanie Energii. Słuchacze dowiedzieli się podczas wystąpienia – czym jest budownictwo energooszczędne, jakie dopłaty w tym zakresie przewiduje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz o dyrektywach unijnych, które nakładają w najbliższych latach na nas obowiązek budownictwa blisko-zero energetycznego.
Kolejny prelegent prof. nadzw. dr inż. arch. Krzysztof Borowski mówił o potrzebie uwzględniania w otaczającym nas środowisku rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych, o projektach architektonicznych i planowaniu przestrzeni uwzględniających technologie niskoenergetyczne. Zmiany w mentalności ogółu społeczeństwa powinniśmy zacząć od nas samych – uświadamiając sobie jakie rezultaty ekonomiczne i ekologiczne mogą nam przynieść rozwiązania energooszczędne.
Budownictwo niskoenergetyczne to nie tylko aspekty formalne, uregulowania prawne czy też rozwiązania energooszczędne w planowaniu architektonicznym ale również i odnawialne źródła energii (OZE). Temat zastosowania OZE w budynkach niskoenergetycznych, przedstawiony przez dra inż. Piotr Kolasa wywołał ogromne zainteresowanie oraz wiele pytań z zakresu funkcjonalności i użyteczności pompy ciepła, kolektorów słonecznych, turbiny wiatrowej, ogniw fotowoltaicznych czy też wentylacji z rekuperacją w budynkach.
W oszczędności energii niebagatelne znaczenie ma również system inteligentnego zarządzania budynkiem, który na przykładzie Laboratorium SKNXiOEEI Politechniki Poznańskiej i zastosowanych tam energooszczędnych algorytmów sterowania instalacjami przedstawiła prof. dr hab. inż. Aniela Kamińska-Benmechernene.
Konferencji towarzyszyła wystawa branżowa odnawialnych źródeł energii i budownictwa niskoenergetycznego. Dzięki uprzejmości firm wydarzenie zyskało na znaczeniu.
1. MGS NAUKA przeprowadzała ciekawe doświadczenia w edukacyjnym laboratorium OZE,
2. TESTO pokazało zasady działania kamery termowizyjnej,
3. BT ELECTRONICS – przedstawił makiety systemu inteligentnego zarządzania budynkiem HOMATIC, system automatycznej identyfikacji kluczy oraz automatyczną recepcję;
4. ARIS przywiozła do uczelni pompę ciepła i kolektory słoneczne;
5. ANGSTROM, PASS DORADZTWO – na urządzeniu Blower Door demonstrowały zasady przeprowadzania testu szczelności budynków;
6. ANTARA przywiozła jednoosiową turbinę wiatrową – ciekawe rozwiązanie produkujące energię do zastosowania na dachach w naszych warunkach atmosferycznych;
7. BOROWSKI, PILCH przedstawili plansze architektoniczne budownictwa niskoenergetycznego;
8. ABRA – na przykładzie makiety przekroju domu prezentowała zastosowanie innowacyjnych technologii izolacyjnych;
9. ITEBI prezentująca taśmy izolacyjne.
Całość wydarzenia uświetniła wystawa zdjęć Anny Kędziory pt. „Energia tkwi w budynkach”, przedstawiająca fotografie budynku niskoenergetycznego Centrum Transferu Technologii NUVARRO – pierwszej realizacji Klastra Technologii Niskoenergetycznych.
To była pierwsza tego typu inicjatywa w regionie aczkolwiek – jak twierdzą organizatorzy – na pewno nie ostatnia. Zarówno Konin jak i cały region koniński potrzebuje takiej wiedzy i jednocześnie impulsu aby z tej wiedzy skorzystać. Zalet budownictwa niskoenergetycznego – jest bowiem wiele i należy się im bacznie przyjrzeć. Budynek niskoenergetyczny to budynek zdrowy – pozbawiony zanieczyszczeń wewnątrz, zawilgoceń i grzybów, to budynek ciepły – w którym panuje zrównoważona temperatura uzależniona od warunków zewnętrznych, a wreszcie to budynek cichy – zapewniający komfort akustyczny i oszczędny – pozwalający na zmniejszenie kosztów zużycia energii. Budynki niskoenergetyczne są przytulne, zindywidualizowane i przyjazne dla środowiska naturalnego.
Organizator: Klaster Technologii Niskoenergetycznych
Patronat Honorowy: Andrzej Marian Grzyb Poseł do Parlamentu Europejskiego
Patronat Medialny: Czysta Energia, GlobEnergia, Portal Welkopolski Wschodniej LM.PL, Radio Planeta, TV Wielkopolska, Smart Grids Polska
Relacje medialne z wydarzenia:
Portal Wielkopolski Wschodniej LM.PL
Komentarze są niedostępne