20 października 2015 w godz. 10:00-15:00, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kleczewie odbędzie się konferencja pod nazwą „OZE w Wielkopolsce – szanse i zagrożenia”. Przedsięwzięcie to ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, związanych z wykorzystaniem OZE – odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, energii wiatru i innych.
Konferencja daje też możliwość podniesienia kwalifikacji w zakresie racjonalnego i zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju wykorzystania zasobów środowiska, w tym w szczególności OZE.
Poruszane na konferencji tematy omawiać będą następujące zagadnienia:
– Planowanie energetyczne w gminie. Pokaz urządzeń Laboratorium pomiarowego OZE
Planowanie zaopatrzenia w energię, ciepło i paliwa gazowe jest jednym z fundamentalnych obowiązków każdego z samorządów. Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne samorządy współpracują z operatorami różnych mediów w celu zapewnienia ciągłości ich dostawy na teren każdej gminy. Zużycie różnych nośników energii powoduje określoną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co z kolei wywołuje zmiany w klimacie. Potrzebę planowania w zakresie rozwoju niskoemisyjnego wywołały decyzje Komisji Europejskiej w tzw. pakiecie klimatycznym, które spowodowały, że każde państwo członkowskie, każdy region, a w nim każda gmina są współodpowiedzialni za zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery poprzez zwiększanie zużycia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE) oraz poprzez większą efektywność energetyczną wykorzystywanych źródeł energii. Stąd pojawiły się dodatkowe dokumenty planistyczne jakimi są Plany gospodarki niskoemisyjnej, których zadaniem jest ewidencja źródeł i wielkości emisji w gminie oraz wskazanie kierunków działań zmniejszających tę emisje w kolejnych latach.
Prelegent: Dariusz Kałużny, Prezes Zarządu NUVARRO Sp. z o.o.
– Fotowoltaika. Zasady działania i możliwości zastosowania w Jednostkach Samorządu Terytorialnego
Celem prezentacji jest przybliżenie słuchaczom budowy modułów fotowoltaicznych, sposobu działania elektrowni fotowoltaicznych, przedstawienie innowacji w fotowoltaice, a także możliwości zastosowania fotowoltaiki jako odnawialnych, rozproszonych źródeł energii dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Fotowoltaika jako jeden ze sposobów pozyskiwania Odnawialnych Źródeł Energii jest uzasadniona nie tylko ze względów środowiskowych i energetycznych, ale także ekonomicznych. Emisja gazów cieplarnianych przy wytwarzaniu 1 kWh energii na poziomie ok. 37g. plasuje fotowoltaikę w czołówce pod względem środowiskowym. Osiągi mocy są przewidywane z dużym wyprzedzeniem i co do zasady są stałe, pewne i bezpieczne, a nowe technologie usprawniające instalacje fotowoltaiczne oraz obecne systemy wsparcia pozwalają na szybką spłatę instalacji.
Prelegent: Adam Tycz, członek zarządu FreeVolt Wielkopolska sp. z o.o.
– Dobre praktyki wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii na przykładzie gminy Kisielice – gminy samowystarczalnej energetycznie
Prelegent: dr inż. Marcin Duda, Prezes Stowarzyszenia Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią.
– Oszczędzaj ze słońcem
Prelegent: Beata Piątkowska
– OZE a świat zwierząt
Prelegent: Paweł Stopiński
– Praktyczne aspekty wykorzystania biomasy
Prelegent: Marian Kulka
Projekt jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach priorytetu Edukacja ekologiczna.
Komentarze są niedostępne