Czym jest Plan gospodarki niskoemisyjnej, jak wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii bez wcześniejszego przygotowania PGN-u, jak działają panele fotowoltaiczne oraz jaki wpływ wywiera OZE na świat zwierząt – na te i inne pytanie odpowiedzieli prelegenci podczas wtorkowej Konferencji naukowej „OZE w Wielkopolsce – szanse i zagrożenia”.
Wydarzenie rozpoczęła dr Marzena Fedorowicz z Zespołu ds. Edukacji Ekologicznej Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Następnie burmistrz Gminy i Miasta Kleczew, Marek Wesołowski, przywitał prelegentów i wszystkich zaproszonych gości – przedstawicieli samorządów, naukowców i przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego, głównie z subregionu konińskiego. Na sali Gminno-Miejskiego Centrum Kultury w Kleczewie nie zabrakło również uczniów ze szkół z terenu Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Pierwszy z prelegentów – Dariusz Kałużny, Prezes NUVARRO Sp. z o.o. – omówił temat planowania energetycznego w gminie. Przedstawił on główne cele Planu gospodarki niskoemisyjnej (redukcja emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii finalnej oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej), założenia do przygotowania PGN, wymagania wobec planu oraz zasadność wprowadzania PGN w różnych gminach. Zaprezentował on także Program „Prosument”. Uczestnicy konferencji mogły dowiedzieć się kto i jak może zostać Prosumentem, jak uzyskać dofinansowanie oraz jakie korzyści wynikają z instalacji mikroinstalacji. Dariusz Kałużny omówił również priorytety i działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną środowiska naturalnego. Przedstawiona została też Oś Priorytetowa Energia Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Dr inż. Marcin Duda zaprezentował przykład Gminy Kisielice jako gminy samowystarczalnej energetycznie. Gmina Kisielice rozpoczęła działalność związaną z OZE w pierwszej połowie lat 90-tych. Najpierw stworzyła warunki dla rozwoju energetyki wiatrowej zewnętrznym inwestorom, a później wykorzystała środki z podatków od turbin wiatrowych na budowę własnych instalacji komunalnych wykorzystujących OZE zaopatrywanych przez lokalne rolnictwo. Obecnie Gmina Kisielice zaopatrzona jest w energetykę wiatrową, wykorzystuje biomasę do produkcji ciepła i energii elektrycznej oraz energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej.
Trzeci prelegent – Adam Tycz z firmy FreeVolt Wielkopolska – omówił tematykę związaną z oświetleniem solarnym i hybrydowym oraz przedstawił praktyczny aspekt fotowoltaiki. Zgromadzonym na sali osobom przybliżone zostały warunki Sektora Fotowoltaicznego, zasady wytwarzania paneli fotowoltaicznych, ich rodzaje oraz sprawność tego typu urządzeń.
Wpływ OZE na świat zwierząt zaprezentował Paweł Stopiński – ostatni z prelegentów. Jak się okazało największym zagrożeniem dla zwierząt, a szczególnie dla ptaków są turbiny wiatrowe. Mimo że niektóre z gatunków ptaków wykształcony mają system unikania tego typu zagrożeń to nadal wiele z nich ginie z powodu zderzenia ze skrzydłem turbiny.
Konferencję zakończyła dyskusja, podczas której uczestnicy pytali o zasadność i opłacalność stosowania OZE oraz o zagrożenia wynikające z instalacji urządzeń wytwarzających energię odnawialną. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat wykorzystania OZE na terenie subregionu konińskiego oraz na terenie parków krajobrazowych.
Praktycznym elementem konferencji był pokaz urządzeń Laboratorium pomiarowego OZE firmy NUVARRO.
Organizatorem konferencji byli: Gmina Kleczew, Związek Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego, Powidzki Park Krajobrazowy, Związek Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Zespół ds. Edukacji Ekologicznej ZGPPK oraz firma NUVARRO.
Komentarze są niedostępne