Po raz trzeci w Urzędzie Miasta i Gminy Kłodawa odbyły się warsztaty strategiczne. Podczas spotkania uczestnicy stworzyli wizję gminy w roku 2025, przedyskutowali cele związane z gospodarką, infrastrukturą i jakością życia oraz porównali swoją gminę z innymi, podobnymi gminami w Wielkopolsce.
W czasie pierwszej części warsztatów omówiona została wizja Kłodawy w 2025 roku. Uwzględnione zostały w niej następujące propozycje: rozbudowa dróg, gazyfikacja gminy, wzrost ilości przedsiębiorstw, ekologiczność gmina, rozwój turystyki i rekreacji oraz reakcja na potrzeby seniorów.
W celach związanych z gospodarką grupa robocza podawała: utrzymanie kopalni, pozyskanie inwestorów zewnętrznych, zwiększenie ilości miejsc pracy, nastawienie na rolnictwo i przetwórstwo owocowo-warzywne oraz powstanie kin, kawiarni i restauracji.
W trakcie spotkania przedyskutowano także fakt istnienia kopalni. Młodzież postulowała, że nie ma alternatywy dla tego zakładu. W tym momencie nikt nie zastanawia się nad tym co stanie się z rynkiem pracy w Kłodawie w chwili gdy kopalnia przestanie funkcjonować.
W celach związanych z infrastrukturą proponowano: rozwój budownictwa wielorodzinnego, poprawę jakości wody, budowę nowoczesnej instytucji kultury, poprawę infrastruktury socjalnej oraz budowę ośrodków sportowych na wsi. Przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Siwiński, przedstawił uczestnikom plan budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, który przewidziany jest na najbliższe 5 lat.
Według mieszkańców, ze względu na jakość życia, bardzo ważne jest: powstanie miejsc pracy, stabilność finansowa, rozbudowa i modernizacja dróg, zaspokajanie potrzeb rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych, a także aktywny tryb życia.
Jedną z części warsztatów było porównanie gminy Kłodawa z innymi. To wywołało dyskusję związaną funduszami gminy oraz zaletami i wadami tych terenów.
Ostatnią częścią warsztatów było spotkanie z Dorotą Lombardi, Zastępcą Dyrektora ds. Pozyskiwania Inwestora Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedstawiła ona zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych i omówiła podział zadań między strefę a gminę w procesie pozyskiwania inwestora. W podsumowaniu powiedziano także, że jedno miejsce pracy w ŁSSE generuje 2-3 miejsca pracy poza strefą. Podkreślono też, że z inicjatywy ŁSSE powstała w Łodzi szkoła międzynarodowa kształcąca przyszłe kadry.
Przypomnijmy, że warsztaty strategiczne są jednym z etapów przygotowania Strategii Rozwoju Gminy Kłodawa.
Komentarze są niedostępne