W jaki sposób przygotować gminę do inwestycji zagranicznych? Jak promować posiadaną ofertę inwestycyjną? Czym przekonać inwestora do działań w danej gminie? Czego oczekują inwestorzy zagraniczni? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci podczas konferencji „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie wielkopolskim”, która odbyła się 25 lutego 2016 roku w Gminny Ośrodku Kultury w Kłodawie.
Podczas konferencji organizowanej przez Wydział Ekonomiczno-Społeczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Urząd Gminy i Miasta Kłodawa zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W skład zespołu wchodzili: dr hab. Karolina Pawlak, dr Aldona Standar, dr Małgorzata Kołodziejczak oraz dr inż. Włodzimierz Kołodziejczak. Badania obejmowały jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego.
Celem badania było poznanie aktualnego stanu zaangażowania kapitału zagranicznego w województwie wielkopolskim, czynników przyczyniających się do wyboru Wielkopolski jako miejsca lokalizacji inwestycji zagranicznych, zaangażowania władz samorządowych w pozyskanie zagranicznego kapitału oraz oceny atrakcyjności inwestycyjnej województwa.
Po prezentacji wyników badania odbyła się dyskusja panelowa z udziałem praktyków, w której udział wzięli:
– prof. dr hab. Walenty Poczta (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) – moderator,
– Oskar Skiba (Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego),
– Tomasz Telesiński (Centrum Obsługi Inwestora Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski),
– Robert Olejniczak (Burmistrz Kłodawy),
– Tomasz Kałużny (Burmistrz Miasta i Gminy Września),
– Tadeusz Czajka (Wójt Gminy Tarnowo Podgórne),
– Mirosław Wolski (Schattdecor Sp z o.o.),
– Dariusz Kałużny (Centrum Innowacji NUVARRO).
Eksperci zgodnie stwierdzili, że dla inwestora zagranicznego najbardziej liczą się: dobra współpraca z samorządem lokalnym, odpowiednie przygotowanie terenów inwestycyjnych oraz jakość kapitału ludzkiego.
Podczas dyskusji Prezes firmy NUVARRO odniósł się także do nowej i przygotowanej przez ekspertów NUVARRO Strategii Gminy Kłodawa na lata 2015-2025, w której istotnym punktem są inwestycje i rozwój gospodarczy.
Komentarze są niedostępne