Zdobądź dofinansowanie na inwestycje w obszarze transportu miejskiego!

31 marca 2016 roku ruszy nabór wniosków na dofinansowanie na inwestycje w obszarze transportu miejskiego. Jeśli chcesz, aby Twoja instytucja znalazła się w gronie beneficjentów, to koniecznie zapoznaj się z warunkami naboru, a my pomożemy Ci w zakresie przygotowania wniosków i odpowiedniej dokumentacji. Zapraszamy do współpracy!

Plan Mobilności Miejskiej jest dokumentem strategicznym, który pomoże Ci pozyskać środki zewnętrzne na zadbanie o politykę transportową na terenie Twojej gminy oraz obniży niekorzystny wpływ na środowisko. Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej o wsparciu, którego udzielić mogą Ci eksperci NUVARRO.

 

W ramach: OSI PRIORYTETOWEJ 3. ENERGIA

Działanie 3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska

Poddziałanie 3.3.1 Inwestycje w obszarze transportu miejskiego

 

Planowany termin naborów:  31 marca 2015 – 31 maja 2016
Grupa docelowa:
a) jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
b) jednostki organizacyjne jst posiadające osobowość prawną,
c) organizacje pozarządowe, stowarzyszenia,
d) podmioty wykonujące usługi publiczne na zlecenie gminy/miasta na prawach powiatu/związku międzygminnego – w których większość udziałów lub akcji posiada gmina, powiat, związek międzygminny, Skarb Państwa lub spółka kapitałowa, w której wymienione wcześniej podmioty (to jest gmina, powiat, związek międzygminny, Skarb Państwa) dysponują bezpośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu – na podstawie aktualnej umowy dotyczącej świadczenia usług z zakresu transportu publicznego lub oświetlenia ulicznego,
e) uczestnicy PPP realizujący projekty hybrydowe na rzecz partnera publicznego,
f) państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, w tym państwowe jednostki budżetowe,
g) podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE.

 

Typy projektów mogących uzyskać dofinansowanie:
W ramach przedmiotowego poddziałania realizowane będą wyłącznie projekty składające się co najmniej z 2 elementów inwestycyjnych wskazanych poniżej w pkt. 1-5 oraz elementu dotyczącego informacji i promocji wskazanego w pkt. 6. Preferowane będą kompleksowe projekty obejmujące jak największą liczbę wskazanych poniżej rodzajów projektów polegających na:

  1. Zakupie niskoemisyjnego taboru dla transportu publicznego.
  2. Budowie, przebudowie, rozbudowie i modernizacji infrastruktury transportu publicznego w tym np. :
    a) sieci tramwajowych, sieci autobusowych (układu torowego na trasach, pętlach, bocznicach, zajezdniach, uzupełnienia istniejącego układu wydzielonych pasów dla autobusów, wyposażenia dróg w zjazdy, zatoki autobusowe i inne urządzenia drogowe dla komunikacji miejskiej);
    b) zajezdni tramwajowych i autobusowych, przystanków, wysepek, a także urządzeń dla osób niepełnosprawnych;
    c) parkingów typu P&R, B&R;
    d) zintegrowanych centrów przesiadkowych;
    e) zapewnienie dróg dostępu do przystanków, centrów przesiadkowych itp.;
    f) pasów ruchu dla rowerów.
  3. Budowie systemów zarządzania i organizacji ruchu (np. Inteligentne Systemy Transportowe, tworzenie systemów i działań technicznych z zakresu telematyki służących komunikacji publicznej, zakup i montaż urządzeń z zakresu telematyki (w tym np. systemy dystrybucji i identyfikacji biletów, elektroniczne tablice informacyjne, wspólny bilet).
  4. Budowie, przebudowie i modernizacji dróg dla rowerów w tym łączących miasta i ich obszary funkcjonalne oraz uzupełniająco infrastruktury rowerowej (publiczne parkingi rowerowe, kładki rowerowe i pieszo-rowerowe zlokalizowane w ciągach ścieżek rowerowych oraz systemy rowerów publicznych/miejskich, itp.)
  5. Montażu efektywnego energetycznie oświetlenia ulicznego lub modernizacji oświetlenia ulicznego pod kątem zwiększenia jego energooszczędności, przy spełnieniu wymagań technicznych dotyczących oświetlenia dróg zawartych we właściwych normach dotyczących oświetlenia drogowego
  6. Działaniach informacyjnych i promocyjnych dotyczących transportu publicznego, rowerowego i pieszego (wyłącznie jako element projektu inwestycyjnego składającego się z minimum 2 elementów wskazanych w pkt. 1-5).

UWAGA!!!
Zgodnie z zapisami UP inwestycjom w infrastrukturę czy tabor transportu publicznego musi towarzyszyć szeroki wachlarz działań inwestycyjnych i „miękkich” zapewniających, że transport zbiorowy oraz niezmotoryzowany będzie wybierany częściej niż samochód jako podstawowy środek przemieszczania się w obrębie aglomeracji. Komponentem każdego projektu muszą być działania związane z promowaniem korzystania z  komunikacji zbiorowej, rowerowej lub ruchu pieszego.

 

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinasowanie projektów: 140 000 000,00 zł

 

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu:
maksymalnie do 85% wydatków kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem, iż:
– dla projektów spełniających definicję projektów generujących dochód – zastosowanie mają Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014 – 2020;

Wnioskodawcom przysługuje prawo wniesienia pisemnego protestu do Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWW, zgodnie z art. 54 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.

 

Minimalny wkład własny: 15%

 

Instytucja ogłaszająca konkurs: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW)

Komentarze są niedostępne